Cmentarz w Anglii

Polacy pochowani na brytyjskich cmentarzach

Dbałość o miejsca spoczynku naszych najbliższych jest w Polsce głęboko zakorzenionym i pielęgnowanym do dziś zwyczajem. Warto zauważyć, że nasi rodacy również poza granicami ojczystego kraju przykładają wielką wagę do uporządkowania i udekorowania kwiatami i zniczami grobów członków rodziny lub uznanych Polaków w Wielkiej Brytanii. Wielu odważnych ludzi straciło życie na froncie w czasach II Wojny Światowej. Tak niezwykłe, pełne odwagi osoby zostały pochowane na nekropoliach, gdzie z szacunkiem dba się o ich nagrobki. 

Historia i wyjątkowość polskich miejsc pamięci w Wielkiej Brytanii

Pierwsze miejsca pochówku przygotowywane dla Polaków w Wielkiej Brytanii datuje się już na czasy pierwszej połowy XIX wieku. Wówczas wielu z nich emigrowało z powodu zaborów. Na przestrzeni lat liczba polskich mogił na Wyspach Brytyjskich znacząco wzrastała, a miejsca te stały się wyrytym w kamieniu świadectwem trudnych losów Polaków na emigracji. Współcześnie, według Polskiej Misji Katolickiej, na 1057 cmentarzach na terenie Anglii, Szkocji i Walii spoczywa już co najmniej 45061 osób o polskich korzeniach. 

Na cmentarzu Mount Vernon w Edynburgu  znajduje się „Grób Samotnych Polaków”, w Walii, na cmentarzu w Wrexham, pochowano dowódcę obrony Warszawy z września 1939 roku, Waleriana Czumę. W wielu mogiłach spoczęli polscy żołnierze, którzy walczyli i zginęli podczas II Wojny Światowej. Do szczególnie znanych cmentarzy należą te w Newark-on-Trent oraz w londyńskim Gunnersbury, gdzie spoczywają zarówno nasi żołnierze, jak i szanowane postacie polityczne, a także te związane z kulturą.

Wybitne postacie i znaczące nekropolie w Anglii 

Jedną z głównych nekropolii, gdzie spoczęli Polacy w Londynie, jest wspomniany już Cmentarz Gunnersbury, który uznano za największe polskie miejsce pochówku na Wyspach Brytyjskich (ok. 1600 pochowanych Polaków). W 1976 roku postawiono tam szczególnie ważny Pomnik Katyński, który stanowi symbol pamięci o ofiarach okrutnej zbrodni katyńskiej. Na cmentarzu Highgate znaleźć można polską kwaterę na Wzgórzu Orła Białego, gdzie pochowany jest m.in. nasz rysownik Feliks Topolski i powstaniec listopadowy Stanisław Worcell, który był bliskim współpracownikiem generała Sikorskiego. W Newark-on-Trent natomiast znajduje się największa polska nekropolia wojskowa na świecie, gdzie spoczywa m.in. 353 lotników Polskich Sił Powietrznych, m.in. członków Dywizjonu 303 oraz trzej prezydenci RP na uchodźstwie: Władysław Raczkiewicz, August Zaleski i Stanisław Ostrowski.

Sprowadzenie zmarłych i organizacja pochówków przez firmę Drejka w Anglii

Firma GLOB Drejka specjalizuje się w sprowadzaniu zmarłych z Anglii do Polski oraz w organizacji pochówków na terenie Wielkiej Brytanii na życzenie rodzin. Dzięki profesjonalnej obsłudze bliscy zmarłego mogą być pewni i spokojni o to, że proces sprowadzenia ciała odbywa się z zachowaniem najwyższego szacunku i zadbania o wymagane formalności. Taka postawa sprawia, że pamięć o Polakach pochowanych na brytyjskiej ziemi jest odpowiednio pielęgnowana, a rodziny mogą godnie żegnać swoich bliskich, niezależnie od miejsca ich ostatniego spoczynku.