W XIX i na początku XX wieku Wiedeń pełnił rolę stolicy także dla części ziem polskich, takich jak Galicja i Śląsk Cieszyński. Od 1867 do 1918 roku, będąc stolicą cesarstwa austriackiego, przyciągał wielu polskich urzędników i wojskowych służących w Austro-Węgrach. W czasie pierwszej wojny światowej liczba Polaków w Wiedniu znacząco wzrosła z powodu napływu uchodźców z Galicji, okupowanej przez Rosjan. Cmentarz Centralny w Wiedniu (Wiener Zentralfriedhof) jest miejscem spoczynku wielu Polaków. Znajdują się tam groby fundatorki Domu Polskiego Heleny Ziemiałkowskiej oraz jej męża Floriana, uczestnika Wiosny Ludów i ministra dla Galicji. Inne znane postacie to lekarz chirurg Jan Hofmokl, pisarz i badacz historii Kazimierz Chłędowski oraz feldmarszałek Edmund Zaremba i jego żona Gizela.
Wybitne Postacie
Wśród pochowanych na Cmentarzu Centralnym znajdują się wybitne postacie, takie jak architekt Julian Niedzielski, poseł Jan Kanty Krasicki czy profesor Politechniki Wiedeńskiej Ludwik Przerwa-Tetmajer. Są tam również groby rosyjskiego kompozytora polskiego pochodzenia Siergieja Bortkiewicza, feldmarszałka Feliksa Jabłonowskiego, pianisty i kompozytora Teodora Leszetyckiego.
Polacy w Czasie II Wojny Światowej
Podczas II wojny światowej do Austrii trafili liczni polscy jeńcy wojenni, ofiary faszyzmu i robotnicy przymusowi. Wielu z nich zmarło i zostało pochowanych na Cmentarzu Centralnym w Wiedniu. Specjalnie wyodrębniona sekcja, sektor 88, tworzy polski cmentarz wojenny, upamiętniający tych, którzy zginęli w czasie wojny. W drugiej połowie XX wieku, po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce, wielu Polaków emigrowało do Wiednia. Przykłady takich osób to pisarz Adam Zieliński i jego żona Zofia, pochowani w Starych Arkadach, oraz redaktor Adam Kiss-Orski.
Istnieją również polskie groby, które nie przetrwały do dzisiejszych czasów. Należą do nich miejsca pochówku posła Seweryna Smarzewskiego, członka Izby Panów Stanisława Stadnickiego, weterynarza Ludwika Timoftiewicza oraz urzędnika Władysława Struszkiewicza.
Znaczenie Polskich Grobów w Austrii
Groby naszych rodaków na cmentarzach w Austrii, szczególnie w Wiedniu, są świadectwem obecności Polaków w tym kraju na przestrzeni wieków. Dokumentują ich wkład w życie polityczne, naukowe, kulturalne i społeczne Austrii oraz zachowują pamięć o tych, którzy zmarli na obczyźnie. Cmentarze te są miejscami pamięci i refleksji, przypominającymi o historii i losach Polaków za granicą.
Sprowadzanie zmarłych z Austrii
Firma GLOB Drejka specjalizuje się w sprowadzaniu zmarłych z Austrii do Polski oraz w organizacji pochówków na terenie Austrii na życzenie rodzin. Dzięki profesjonalnej obsłudze, bliscy zmarłego mogą być pewni, że proces sprowadzenia ciała odbywa się z zachowaniem najwyższego szacunku i z dbałością o wszelkie wymagane formalności. Pracownicy firmy Drejka stanowią empatyczne wsparcie na każdym etapie organizacji pożegnania i są dostępni przez całą dobę dla każdego, kto potrzebuje pomocy w tych ciężkich chwilach.