Polacy w Irlandii

Polonia irlandzka, czyli wiele polskich akcentów w Irlandii

W roku 2004 w momencie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, przeprowadzka dla wielu Polaków za granicę stała się dużo prostsza. Swobodny przepływ w ramach Wspólnoty sprawił, że mnóstwo naszych rodaków osiedliło się w na terenach Irlandii. Skrupulatnie rozwijali lokalną gospodarkę, kulturę i swoje społeczeństwo. Polacy, chwaleni za swoje podejście i wykazywaniem się ciężką pracą, najczęściej zatrudniali się w sektorach budownictwa, rolnictwa, a do dziś także w różnego rodzaju usługach czy działach związanych z nową technologią i informatyką. Polska społeczność w Irlandii jest aktywna i zorganizowana, co przejawia się m.in. w działalności polonijnych stowarzyszeń i organizacji społecznych.

Polscy żołnierze pochowani na irlandzkich cmentarzach

Czasy II Wojny Światowej określa się jako jedne z najcięższych, okrutnych i bezgranicznie bolesnych. To właśnie wtedy, wielu Polaków straciło życie w heroicznej walce o wolność i lepsze jutro. Żołnierze polskiej narodowości uczestniczyli w działaniach wojennych, stając się z czasem uchodźcami. W tamtych latach i po zakończeniu tego druzgocącego okresu w historii świata wielu znalazło dom w Irlandii, a później znaczna większość z nich spoczęła na irlandzkich cmentarzach.

Lotnictwo, marynarka wojenna czy siły lądowe to formacje, w których walczyli polscy żołnierze. Upamiętniono ich w godny sposób na wielu cmentarzach w Irlandii. Ich groby można znaleźć m.in. na cmentarzach wojskowych w Dublinie, Galway czy Cork. Warto odwiedzić groby, które opowiadają nam historię o trudnych losach, jakie ich spotkały oraz wspólnej walki z faszyzmem i nazizmem.

Znani Polacy pochowani w Irlandii

Warto wiedzieć, że w Irlandii spoczęły takie osoby, jak architekt Andrzej Wejchert, który zwyciężył międzynarodowy konkurs na projekt kampusu gmachu sztuki, administracji oraz Auli Maxima dla University College w Dublinie, a także jego żona Danuta – architekt, twórczyni m.in. adaptacji historycznego zespołu Smithfield Village w Dublinie, niedaleko także ks. Andrzej Pyk, wieloletni duszpasterz Polonii w Dublinie, grób Wacława Tadeusza Dobrzyńskiego, naszego polskiego dyplomaty i konsula RP w Irlandii, który spoczął w Dublinie oraz jego córka Krystyna Dobrzyńska Cantwell, będąca przewodniczącą Irish-Polish Society; czy miejsce spoczynku Henryka Lebioda – współzałożyciela IPSu, Ogniska i POSKu.

W Irlandii spoczęli również Ryszard Piskorski „Sybirak” żołnierz Armii gen. Andersa, profesor Jan Łukasiewicz i profesor Maciej Smoleński, czyli jeden z założycieli Towarzystwa Irlandzko-Polskiego, wieloletni Prezes, działacz polonijnego Ogniska Polskiego i Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego.

Sprawna realizacja transportu zmarłych z Irlandii do Polski

Organizacja ceremonii pogrzebowej zgodnie z życzeniami rodziny jest jednym z priorytetów Firmy GLOB Drejka, która przede wszystkim specjalizuje się w transporcie zmarłych z Irlandii do Polski. Wieloletnie doświadczenie i ogrom zdobytej wiedzy pozwala na profesjonalną obsługę, zapewniając rodzinom poczucie pewności, że proces przewozu ciała odbywa się z najwyższym szacunkiem oraz z dbałością o wszelkie wymagane formalności i tłumaczenia. Każdy etap przewozu zmarłych jest omawiany z bliskimi, aby dać im możliwie jak największy spokój w tych trudnych chwilach.