Polacy we Włoszech

Pielęgnowanie pamięci o Polakach spoczywających we Włoszech

Gdy zbliża się dzień Wszystkich Świętych, włoska Polonia dba o to, aby oddać hołd bohaterom naszej ojczyzny. Na cmentarzach w Loreto, Monte Cassino, Bolonii czy Prima Porta spoczywa wielu rodaków, którzy oddali życie w walce o lepsze jutro. 

Wybitne postacie pochowane na cmentarzu Prima Porta

W północnej części wiecznego miasta znajduje się założony w latach czterdziestych XX wieku, cmentarz Prima Porta, leżący około 15 kilometrów od centrum Rzymu. Powstał z powodu braku miejsc na nowe groby na Campo Verano. Wybierając się na tę nieco mniej znaną nekropolię, możemy znaleźć między innymi grób Kazimierza Papée (1889-1979), który od lipca 1939 roku był ambasadorem Rzeczpospolitej Polskiej. Przez sześć lat wojny aktywnie działał na rzecz uzyskania wsparcia dla polskiej sprawy oraz udzielania różnego rodzaju pomocy ofiarom wojny. 

Na Prima Porta pochowany jest też poeta i publicysta Jerzy Hordyński (1919-1998), więzień radzieckich łagrów w latach 1945-1948. Wyjechał z Polski w 1961 r. i w pełni oddał się pisaniu felietonów i świetnie przyjętych tomików poezji.

Cmentarze wojenne na Monte Cassino i w Loreto 

Polski cmentarz wojenny na Monte Cassino to nekropolia żołnierzy II Korpusu o największym symbolicznym znaczeniu we Włoszech. Pochowanych jest tam ponad 1050 Polaków, uczestników walk o wzgórze wraz z ich dowódcą generałem Władysławem Andersem, zmarłym w 1970 roku i jego żoną Ireną, która zmarła w 2010 roku.

Cmentarz na Monte Cassino to jeden z czterech polskich cmentarzy wojennych we Włoszech. Ponad 1440 uczestników walk o Bolonię pochowano na cmentarzu w San Lazzaro di Savena. Na cmentarzu w Casamassima w prowincji Bari w Apulii na południu pochowano 431 polskich żołnierzy. Polski cmentarz wojenny znajduje się też w Loreto, niedaleko słynnego sanktuarium. Są tam groby 1100 żołnierzy, którzy zginęli w walkach w rejonie Adriatyku. Loreto jest również miejscem, gdzie znajdują się groby polskich lotników, którzy brali udział w bitwach powietrznych nad Włochami.

Polscy artyści, którzy spoczęli we Włoszech

Wśród wyjątkowych rodaków, znajdują się takie osobistości, jak Halina Mikołajska, która była wybitną polską aktorką teatralną i filmową, a także działaczką opozycyjną w czasach PRL; Wojciech Kossak — malarz, słynący z obrazów przedstawiających sceny batalistyczne i historyczne; Zofia Stryjeńska, to jedna z najważniejszych polskich artystek tworzących obrazy i ilustracje inspirowane polskim folklorem XX wieku.

Sprowadzanie zmarłych z Włoch

Firma GLOB Drejka służy całodobowym wsparciem i zapewnia kompleksową pomoc w sprowadzaniu zmarłych z Włoch do Polski oraz w organizacji pochówków na terenie Włoch zgodnie z życzeniem rodzin. Pracownicy załatwiają wszelkie wymagane dokumenty w imieniu bliskich zmarłego, aby w tym trudnym czasie możliwie jak najbardziej ich odciążyć. Dzięki profesjonalnej obsłudze rodzina może być pewna, że proces przewozu ciała odbywa się z najwyższym szacunkiem i z godnością.